Php ile Kodladığınız Yazılımları Lisanslama

Günümüzde hangi siteye girerseniz girin genellikle php programlama dilini kullanır. Şu anda bu yazımı okuduğunuz site bile WordPress kullanılarak yapıldı ve WordPress’de php ile yapıldı. Uzun lafın kısası günümüzde php en yaygın web geliştirme dilleri arasında kullanılıyor. Genel olarak bakıldığında diğer programlama dillerine nazaran daha kolay bir yapıya sahip. İnternette PHP hakkında birçok video bulunuyor. Örneğin ben sahip olduğum PHP bilgimi sadece videolara izleyerek öğrendim, yani ne okulda bana gösteren bir öğretmenim oldu ne de başka birisi. Sadece zamanımı ayırdım ve oturdum videoları izledim, kendi bilgisayarımda denedim ve yüksek seviye de olmasa da öğrendim.

Bugünkü yazımızda ise php ile kendi vaktimizi harcadığımız, yoğun çaba sarf ettiğimiz projeleri koruma altına almak. Bunun için normalde insanlar ionCube kullanmakta. Fakat ionCube ücretli bir sistem, bu sebepten şimdilik bunu tercih etmiyoruz. Basit yoldan yazılımımızı lisanslamak istiyoruz.

Birinci Adım:

İlk etapta, yazılımımızı lisanslamadan öncesinde, yazdığımız sistemi tek bir dosyaya bağımlı hale getirmeliyiz. Yani demek istediğim şudur; örneğin bir fonksiyon.php adında dosyamız var, bütün fonksiyonlarımızı da bunun içerisine yazdık. Biz artık bu fonksiyon.php dosyasını sildiğimiz zaman veya bir değişiklik yaptığımız zaman sistemin çökmesi gerekiyor. Eğer sistem çöküyorsa ilk adımı başarıyla tamamladık.

İkinci Adım:

İkinci adıma geçtiğimizde ise phpkoru.com adında bir websiteden yararlanacağız. Bu yazılımın, toplumun faydalanması için gönüllü olarak geliştirildiğini unutmayınız. Bu siteye girdikten hemen sonra, PHPKoru Basit kısmını seçiyoruz. Bu sayfada bizden kodu istiyor, buraya <?php ile başlayan ve ?> ile biten kodlarımızı yapıştırıyoruz, şifreleme gücünü 8 olarak seçiyoruz.

Son olarak alan adı veya ip adresi girebileceğimizi söylüyor, yani opsiyonel bir alan var. Bu alanın var olma sebebi şudur; örneğin bir müşterinizin web sitesini yaptınız ve hosting hizmeti sizde değil yani başka bir firmada. Bu durumda yaptığınız yazılımı koruma altına almak için yazılımınızı tek bir domaine lisanslayabilirsiniz. Alan adı kısmına örneğin expertyazilim.com yazdık. Artık elde ettiğimiz şifrelenmiş dosya expertyazilim.com sitesi dışında başka hiçbir sitede çalışmayacaktır.

Size faydasını sağlayacağını düşündüğüm bir yazının daha sonuna geldim, hoşça kalın, sağlıcakla kalın…

İnternet sitesi https://kadirbalcin.com
Yazı oluşturuldu 16

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön