Tazmanya Adası Seyahati Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Tazmanya Adası Seyahati Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler;

Avustralya’nın açık adalarından Tazmanya adası, sabah yudumlamak üzere olduğunuz bir fincan kahvenizin üzerine güneşin doğduğu yegane güzellikte bir tatil cennettir. Engebeli uçurumlar boyunca uzanan plajları ve hemen arkasındaki yağmur ormanlarının altından ışığı altında yıkanırsınız. Tazmanya’da sayısız yeni macera sizleri beklemektedir. Eğer gözünüzü her açtığınız yeni güne çılgın maceralar sıvıştırayım modunda biriyim diyorsanız, Tazmanya tam da aradığınız yer diyebilirim..

Burada özellikle Avustralya’daki adanın birçok yerinin henüz keşfedilmemiş olmasından dolayı maceracıların fazlasıyla dikkatini çekmektedir. Tazmanya’daki doğa diğer yerlerden çok daha el değmemiş ve vahşi gözükür.

Gözde mekanlarının başında Hobart gelir, Tazmanya’nın başkentidir. Yalnızca 230 bin nüfusu ile rahat bir ortam sunar. Avustralya’nın en eski ikinci kentinde sokaklarda rahatça gezebilirsiniz. Özellikle şehir merkezinde bulunan liman bölgesi ve Theatre Royal gibi tarihi binaları ile sizi büyüleyecektir. Hobart bölgesinde yalnız yürümek istemiyorsanız ücretsiz bir yürüyüş turuna katılabilir ve bu gezi esnasında Hobart Cafe’de bölgenin özel kahvesi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hobart küçük bir şehir olmasına karşın, harika dükkanları, müzeleri, lezzetli yemeklerin olduğu restoranları, kulüp ve barları ile tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak için kurgulanmış bir şehirdir. Akşam yemeği için en iyi Tazmanya yemeklerine ulaşabileceğiniz ve nefis atmosferinde unutulmaz yemekler yiyebileceğiniz Peacock and Jones sahiline gidebilirsiniz.

Liman manzarasında bir oda arıyorsanız, Grand Chancellor Hotel’in üst katlarından birinde, rahat bir oda ayırtabilirsiniz. Liman manzarası gerçekten göz alıcıdır.

Eğer kendinize süslü bir pansiyon arıyorsanız, eski bir reçel fabrikasında bulunan Henry Jones Art Hotel’i tavsiye edebilirim. Hobart’ın sade, ucuz ve iyi odalarını buradan temin edebilirsiniz.

Hobart’ın 65 km batısında bulunan Mount Field Ulusal Parkı tavsiye edebileceğim diğer bir mekandır. Adanın en eski ulusal parklarından birisidir. 160 km2 lik bir alanda, dev ağaç otları, okaliptüs ağaçları arasında yalnız olma hissine sahip olacaksınız. Yaz aylarında ziyaret etme şansınız olursa, Russell şelalelerine yapılacak bir yürüyüşte size iyi gelecektir. 295 metre yükseklikten kayalara çarparak düşen sular, tarif edilemez harika bir görüntü veriyor. En güzeli de bu noktaya aracınızın bıraktığınız noktadan itibaren 15 dakikada ulaşabiliyor olmanız.

Buradaki gününüzü Left of Field Karavan Park’taki bir gece ile sonlandırmak en iyisidir. Milli parkın kapılarının hemen dışında, yeşilin ortasında bir uyku unutulmaz olacaktır. Ve biraz şanslıysanız vahşi hayvanların kamp aracınızın etrafında dolaştığını izleyebilirsiniz.

Tazmanya seyahatinizde atlamamanız gereken yerlerden bir diğeri de Cradle Mountain Lake St. Clair ulusal parkı içerisinde bir moladır. 1.612 kilometrekarelik bir alana sahip olan milli park içerisinde, yürüyüşünüz sırasında peyzajın çeşitliliği, yoğun yağmur ormanlarının büyüleyici görüntüsü ve UNESCO Dünya mirasının bir parçası olan milli parkın size sunacağı her şey sizi etkileyecektir.

Geceleri vahşi yaşam turuna katılmak en çok tavsiye edebileceğim etkinliklerden bir tanesidir. 65 km boyunca park içerisinde ve göl kenarında yapacağınız gezintilerde birbirinden farklı türde canlıların gece boyunca patika yollarda görüntüsüne şahit olacaksınız.

Bir sonraki durak adrenalin tutkusu olanlar için Dove Canyon.. Kanyon geçidinin içerisine 17 metre indikten sonra, tırmanıp kaymanız gereken ve toplamda 6 adet şelaleden geçerek uçurum kenarından devam edebileceğiniz bir serüven sizleri bekliyor. Yolculuğun sonunda küçük bir mağaradan kocaman doğal bir havuza atlayış.. Tahmin edebiliyorum, bu oldukça ilginizi çekti..
Gözde mekanlardan bir diğeri de, Freiycinet National Parkı. Tazmanya’nın doğu kıyısında, sonsuz yeşil tepeleri, engebeli kıyı şeridi ile meşhurdur. Küçük küçük koyları ve Wineglass körfezinde ki beyaz şarap kıvamı kumuyla Tasman denizinde serinleyebilirsiniz.

Güneş doğmadan önce yürüyüş botlarınız sıkıca bağlayarak Amos dağının zirvesine çıkın. 454 metre yüksekliğindeki bu noktaya yine Wineglass körfezindeki otoparktan dağa giden dik yolu takip ederek ulaşabilirsiniz. Zirveye çıktıktan sonra Wineglass körfezine yayılan güneşin o muhteşem kırmızı rengini gördüğünüzde aniden kendinizi büyülenmiş hissedeceksiniz.
Bir başka etkinlikte; Tazmanya’nın doğu kıyısında bulunan Maria Adasını ziyaret edebilirsiniz. Küçük bir vapur sizi vahşi bir doğanın beklediği ve aynı zamanda etkileyici bir hikayesi olan bu adaya götürecektir. Adaya işini iyi yapan bir rehber ile gitmeniz tavsiyedir. Rehbersiz gitmek isteyenler için, adanın doğusundaki boyalı kayalıklar ve kuzeydeki 620 metre yüksekliğindeki Piskopos ve Katip kesinlikle tavsiyedir. Özellikle güney sahilinde, akşamları körfeze vuran keskin dalga seslerini dinlemek için Haunted Bay’e doğru yönelmelisiniz. Burada geceyi geçirebileceğiniz küçük bir kamp alanı bulunmaktadır.

Doğal peyzajı ile adanın arka kısmında 19.yüzyılda ki mahkum kolonilerinin heyecan verici geçmişini yansıtır. Neredeyse tüm parkur boyunca, o zamanda beri terk edilmiş evler ve kalıntıları görmeniz mümkündür.

Tazmanya’da birçok zaman tüylerinizin diken diken olduğunu hissedeceksiniz. Ama bunlardan en etkileyicisi kuzeydoğu kıyısında bulunan Ateş körfezi olacaktır.. beyaz kumlu plajları, küçük korunaklı koyları ve bu koyları bölen parlak turuncu kayalıkları inanılmaz bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlar. Çalıların yeşilliği ve denizin masmavi derinliği birleştiğinde tam bir renk patlaması ortaya çıkar. Bu bölgeleri biraz yalnız kalmak ve sörf yapmak için tercih edebilirsiniz. Baktınız çok hoşunuza gitti ve burayı terk etmek istemiyorsunuz, o halde bölgede bulunan birçok kamp alanından faydalanabilirsiniz.

Tazmanya Avustralya’nın açık hava adası olarak bilinir. Bu sizi her yerde bekleyen vahşi doğa ve manzarasından kaynaklıdır. Tazmanya’ya gelerek unutamayacağınız bir serüven ve tatil yaşamanızı size garanti edebilirim. Kesinlikle dünyanın en özgün ve gerçek alanlarından birisidir. Doğa ve macera severler için kesinlikle tavsiyedir. Umarım anlattıklarımdan çok daha fazlasını yaşayarak döneceksiniz.

İnternet sitesi https://kadirbalcin.com
Yazı oluşturuldu 16

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön