WeChat Corona Virüs Mesajlarını Engelliyor

Çin’de sıklıkla kullanılan WeChat uygulaması, Wuhan virüsü olarak da bilinen corona virüsü ile ilgili mesajlara sansür uyguladığı ortaya çıktı. Şubat ayı itibariyle corona virüsü dahil yüzlerce kelimede WeChat tarafından sansür uygulanıyor.
Çin kökenli olduğu bilinen Tencent firması tarafından geliştirilen anlık mesajlaşma uygulaması olan WeChat, yapılan bir araştırmaya göre bir süredir corona virüsü ile ilgili mesajları engelliyor. Çin’de yaygınlığını arttıran salgın hastalık ile ilgili gönderilen mesajlar, 1 Ocak itibariyle mesajlaşma uygulaması üzerinden gönderilemiyor.
Konuyla ilgili olarak Citizen Lab ismini taşıyan araştırma grubu ikisi Kanada biri ise Çin bölgesinde bulunan 3 farklı hesap üzerinden testler gerçekleştirdi. Kanada’da Toronto üniversitesine bağlı olan bu araştırma grubu Kanada’da bulunan hesaplar üzerinden Çin’de bulunan kullanıcıya corona virüsü ile ilgili mesajlar gönderdi ve mesajların nasıl göründüğü ile ilgili raporlar tuttu.

Yapılan araştırmada corona virüsü ile ilgili bazı anahtar kelimeler belirlendi. Bu anahtar kelimeler 3 ayrı hesap üzerinden oluşturulan WeChat grubu ile birbirlerine gönderildi. Bunun sonucunda Kanada’da bulunan hesaplar corona virüsü ile ilgili anahtar kelimeleri Çince olarak görüntüledi. Çin’de bulunan WeChat hesabından ise bu anahtar kelimeleri hiçbir şekilde görüntülenemedi. Yapılan denemelerde Şubat ayı itibari ile corona virüsü ile ilgili 516 anahtar kelimenin sansürlendiği görüldü.
Aylık olarak 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olan anlık mesajlaşma uygulaması WeChat’in corona virüsü ile ilgili anahtar kelimeleri neden sansürlediği henüz bilinmiyor. Ancak WeChat’in geliştiricisi olan firma Tencent’in Çin hükümeti ile yakın temasta olması akıllara Çin hükümetinin bu yönde bir tedbir almış olabileceğini getiriyor. Bu sansür uygulaması ile Çin hükümeti corona virüsü ile ilgili asılsız bilgilerin yayılmasını engellemeye çalışıyor olabilir.

İnternet sitesi https://kadirbalcin.com
Yazı oluşturuldu 16

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön